Posokowiec bawarski- TROLL BILL z Jeleniego Zdroju, zwany: Baster Właściciel: Jacek Wotus
Wzorzec ogólny:
Kraj pochodzenia: Niemcy.
Klasyfikacja FCI: grupa 6 - psy gończe, posokowce i rasy pokrewne, sekcja 2 - posokowce.
Użytkowanie: pies myśliwski, lżejszy od posokowca hanowerskiego i posiadający lepszy od niego węch i umiejętność pracy na farbie. Szczególnie przydatny przy tropieniu dzika, sarny, jelenia, muflona i kozicy.
Wygląd ogólny i ważne proporcje: pies harmonijnie zbudowany, lekki, bardzo ruchliwy, muskularny, średniej wielkości. W wymiarach tułowia długość przeważa nieco nad wysokością. Korpus przebudowany nieco w części tylnej, osadzony na niezbyt wysokich kończynach. Głowa noszona poziomo lub nieco uniesiona. Ogon noszony poziomo lub zwieszony ukośnie w dół. Umaszczenie soczysta czerwień, czerwień jelenia, czerwień brunatna, także podpalane lub ciemno pręgowane. Kufa i uszy ciemne.
Zachowanie - charakter: spokojny i zrównoważony, przywiązany do swego właściciela, powściągliwy w stosunku do obcych. Odpowiada stawianym wymaganiom, jako pies pewny siebie, nie bojący się, łatwy w prowadzeniu.
Zarys historyczny: rasa wywodzi się od posokowców hanowerskich, a powstała w XIX wieku w wyniku krzyżówek z psami gończymi z Bawarii i Tyrolu, głównie gończym tyrolskim, gończym alpejskim, jamnikogończym. Celem prac hodowlanych było uzyskanie psa tropiącego, lżejszego niż posokowiec hanowerski i przydatnego do pracy w górach.
Gończy polski- BROK Gończy Czart, zwany Zefir Właściciel: Bartosz Stein
Wzorzec ogólny:
Kraj pochodzenia: Polska.
Klasyfikacja FCI: rasa uznana przez FCI w 2006r. klasyfikuje się w grupie VI (psy gończe, posokowce i rasy pokrewne).
Użytkowanie: używany do polowania na zwierzynę płową i czarną, w szczególności na dziki, sporadycznie na lisy, na terenach górskich południowej Polski. Coraz częściej używany jako pies tropiący. Posiada charakterystyczny melodyjny gon o zmieniającej się tonacji, u suk znacznie wyższy.
Wygląd ogólny i ważne proporcje: pies lekkiej, zwartej, sprężystej budowy (o cieńszym kośćcu niż ogar polski), świadczącej o dużej ruchliwości i odporności na trudne warunki pracy w terenach górskich. Średniego wzrostu, nie przekraczający 60 cm, o sylwetce prostokątnej. Wyróżniamy trzy rodzaje szaty: czarne z podpalaniem czerwono-brązowym, czekoladowe z podpalaniem jaśniejszym, rude w różnych odcieniach.
Zachowanie - charakter: zrównoważony, łagodny, jest psem brawurowo odważnym, ale też roztropnym, inteligentnym, podatnym na tresurę. Nieagresywny, ale nieufny w stosunku do obcych. Nieoceniony stróż.
Zarys historyczny: Gończy Polski jest rodzimą polską rasą, występującą na terenie Polski południowej (Bieszczady, Beskidy, Pieniny i Podhale). Na początku drugiej połowy XX wieku usystematyzowaną hodowlą psów gończych zajmowali się przede wszystkim płk. Piotr Kartawik (ogary) oraz płk. Józef Pawłusiewicz i to dzięki nim rasa Gończego polskiego przetrwała do dziś.